hedvabne.cz

o hedvábíO hedvábí

   Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky žláz motýla bource morušového.
Tyto výměšky na vzduchu rychle tuhnou a vytváří dvojice tenkých vláken, nich si motýl vytváří kuklu.Hedvábné vlákno se získává následným rozvinutím této kukly.

   Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Hedvábí bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7. století se hedvábnictví rozvíjí hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšiřuje i na jih. Definitivně se rozvíjí jeho výroba během křížových válek, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě.

   Dodnes si pravé hedvábí udržuje nezastupitelné místo na oděvním trhu, a to hlavně pro své užitné vlastnosti – saje pot, v létě příjemně chladí a naopak v zimě hřeje. S výrobou hedvábí je od počátku úzce spjato i jeho dekorování. Kromě tradičních dekoračních technik, jako jsou akvarel a batika, se v poslední době do povědomí dostává i tzv. Serti technika, využívající malbu na hedvábí s pomocí gutty a kontur. První speciální barvy na hedvábí fixované teplem se objevily ve Francii v 60. letech minulého století.
Tento text je licencován za podmínek GNU Free Documentation License.
Používá materiál z článku „Hedvábí“ na Wikipedii.

© 2004-2018  Radek Petřík & Kristýna Petříková